7


  • Учителю
  • Открытый урок 'Шаршы және оның қасиеттері. '

Открытый урок 'Шаршы және оның қасиеттері. '

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ БІЛТМ ЖӘНЕ ҒЫЛЫМ

МИНИСТРЛІГІ

№21 А.П.Чехов атындағы жалпы орта мектеп


Ашық сабақ

Тақырыбы: Шаршы және оның қасиеттері

Сынып жетекшісі: Байбекова Д.














Шымкент 2015ж



Сабақтың тақырыбы:Шаршы және оның қасиеттері.


Сабақтың мақсаты:

А)Оқушыларға шаршы ұғымын меңгерту.

Ә)Логикалық ойлауын дамыту. Зейінін, ойлау қабілетін арттыру.

Б)Есептеу дағдыларын күнделікті өмірде пайдалана білу. Пәнге қызығушылығын ояту.


Сабақтың түрі: аралас.


Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, түсіндіру, ойын сабақ.


Сабақтың көрнекілігі: Геометриялық фигуралар(үшбұрыш, төртбұрыш, шаршы т.б.) суреттері, кестелер, суреттер, дидактикалық материалдар .


Сабақтың барысы:

А) Ұйымдастыру кезеңі.

Ә) Үй тапсырмасын сұрап, бағалау.


Жана сабақ

Ой ашу.

Терең ғылым сананың

Шоқтығы биік саласын

Маңыз беріп оқимыз

Математика сабағын


Балалар, бүгінгі сабақтың ерекшелігіне тоқталу үшін мына сөз жұмбақты шешейік.


Тігінен


1. Геоматриялық фигура (сызық)

2. Көпбұрыштың элементі (бұрыш)

3. Төртбұрыштың түрі (шаршы).


Көлденеңінен

1. Үш таңбалы сан(100)

32. Толык ондық (қырық)

1

4

2

1) Суретте қандай фигуралар бар?

2) Барлық қабырғалары тең төртбұрышты тап. Олардың нөмірлерін ата.

(1,3)

3) Нөмірлері 1,3 фигуралар-шаршылар (квадраттар).

8

7

6

5

4




3



2



1

1) Төртбұрыштар 3,5,6,7

2) Үшбұрыштар 1,2

3) Шаршылар 4,8

4) Аттарын ата. Дәлелде .

1. Төрт қабырғасы болады.

2. Төрт бұрышы болады.

3. Төрт төбесі болады.

1. Үш бұрышы болады.

2. Үш қабырғасы болады.

3. Үш төбесі болады.



1.Бар еді -20 және 10 оқушы

Тағы келгені-4 окушы

Сыныпта енді неше оқушы болды?

20+10+4=34 немесе (20+4)+10=34

Жауабы: Сыныпта енді 34 окушы болды.



«Кім жылдам» ойыны.

1. Бір жылда неше ай бар? (12 ай )

2. Әр айда неше күн бар? (30-31 күн)

3. Сенің туған күнің қай айда?

4. Аптада неше күн бар? (7 күн бар)

5. Бір тәулікте неше сағат бар? (24 сағат)

6. Бір ғасырда неше жыл бар? (100 жыл)

7. 1 дм де неше см бар? (10 см)

8. Біздің сыныпта неше оқушы бар? (22 оқушы)

9. Біздің мектептің нөмірі неше? (21)

10.Тәуелсіздік күні? (16 желтоқсан)

11 .Бір сағатта неше минут бар? (60 мин)

12.Қосу амалының компоненттері? (қосылғыш 2, қосынды)

13.Азайту амалының компоненттері? (азайғыш, азайтқыш, айырма)


2.Түптеуге тиіс -48 кітап

Түптеді -20 және 10 кітап

Түптейтіні неше кітап қалды?

48-(20+10)=18 немесе 48-20-10-18


Жауабы: Түптейтін 18кітап қалды.


Сергіту сәті.


«Бес алған Асанға »

Бес алма

«Төрт алған Досанға»

Төрт алма

«Үш алған Хасанға »

Үш алма

«Екі алған Бошанға»

Неше алма?


З.Қосындыларды салыстыр.

Олардың мәндерін тап.


50+10+20=80 20+10+50=80

50+20+10=80 20+50+10=80


«Досыңды көмекке шақыр»


(Досын ерткен Пиязшық).


4.Сандардың кұрамын тап.

13







5



12



9




7



7




9




6


Қорытындылау .

-Балалар, осы сыныптың ішінен геометриялық фигуралар табуға бола ма?

-Тақта, терезе, есік, парта, кітаптар, үй барлығы төртбұрыш.

-Яғни күнделікті тұрмыста геометриялық фигуралардың жиынтығын пайдаланамыз. Оларды сауатты өлшеу, сызу, түстерге бояу қажеттілігі туындайды. Ал, біз бастауыш сыныпта фигуралар жөнінде алғашқы мәліметтерді ғана үйренеміз.



Үйге тапсырма: 6-мысал.



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал