7


  • Учителю
  • Конспект урока по математике 4 класс на тему Көп таңбалы санды бір таңбалы санға көбейту

Конспект урока по математике 4 класс на тему Көп таңбалы санды бір таңбалы санға көбейту

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала



Қостанай облысы

Қостанай ауданы

«Семенов орта мектебі» ММ

Бастауыш сынып мұғалімі

Серкенова Күләйхан Амантайқызы

4 сынып





Математика

Тақырыбы: Көп таңбалы санды бір таңбалы санға көбейту.

Мақсаттары:

  1. Көп таңбалы санды бір таңбалы санға көбейтуге жаттықтыру.

  2. Оқушылардың ой- өрісін, ойлау қабілетін, математикалық тілін дамыту, пәнге деген қызығушылығын арттыру.

  3. Мақсатына жетуге ұмтылдыру, ұқыптылыққа, тапқырлыққа, ізденімпаздыққа, өздігінен жұмыс істеуге тәрбиелеу.

Көрнекілігі: монеталар, қима қағаздар, қалалардың аттары, ақша қағаздар, «білім банкі», «касса» жазулары.

Сабақ түрі: «Капитал » ойыны

Сабақ барысы:

  1. Ұйымдастыру кезеңі

  2. Сабақтың мақсатын айту.

Бүгін көп таңбалы сандарды бір таңбалы сандарға көбейтуді үйренеміз. Сабақ кезінде «капитал» ойынын ойнаймыз.

  • Банк деген не?

  • Қор жинау деген не?

Біз бүгін «Білім банкіне» қор жинаймыз. Мен - Банк президентімін. Сендерге жинақтық қорын ашуды ұсынамын. Ең кіші салым - 4 монета. Әрбіреуіңе 6 монета берілген. Дұрыс жауап үшін Банктың кассасына барып монета саласыңдар.

1 тапсырма. Ауызша санау

Әрбір торкөз 4 апельсин деп санасаңдар, әрбір себетте неше апельсин бар?



8 6 9 12

Конспект урока по математике 4 класс на тему Көп таңбалы санды бір таңбалы санға көбейту

16 32 24 36 48









Әрбір торкөз 3 кг алма деп санасаңдар, әрбір себетте неше кг алма бар?





8 6 10 7

Конспект урока по математике 4 класс на тему Көп таңбалы санды бір таңбалы санға көбейту

12 24 18 30 21

3 оқушы бірінші болып тапсырған кредит алады. Кредитқа 2 монета беріледі.

2 тапсырма. Банк жүйесі деген ұғым бар. Банк жүйесі дегеніміз- ол қаланың әр ауданында не болмаса басқа қалаларда осындай банктер жұмыс істейді дегені. Білім банкі қандай қалаларда бар екенін анықтайық. Дәптерлеріңе бағанмен мысалдар шығарасындар.

1. 203*6 9. 2003*6 15. 200003*6

2. 2008*6 10. 22005*3 16. 10507*5

3. 7006*6 11. 42073*4 17. 1131*5

4. 4308+249 12. 4805+2609 18. 1264+168

5. 908*2 13. 2804 * 2 19. 2023*2

6. 304*8 14. 3707*2 20.4065+2019

7. 13242*2

8. 31202*3

Қатармен жұмыс.

Жауаптары: 9. 12018-Р 15. 1200018 - А

1. 1218 -Қ 10. 66015 -У 16. 52535 -С

2. 12048-О 11. 168292 -Д 17. 5655 - Т

3. 42036-С 12. 7414 -Н 18. 1432 -А

4. 4557-Т 13. 5608 -Ы 19. 4046 - Н

5. 1816 -А 14. 7414. - Й 20. 6084 - А

6. 2432 -Н

7. 26484-А

8. 93606-Й

3 қала: ҚОСТАНАЙ, РУДНЫЙ, АСТАНА.

3 тапсырма

Білім банкі «Үлгілі депозит» ашуға болады деп жариялайды. Онда үш саты бар.

1 саты- жай есеп

5 көйлек тігу үшін 15 м мата қажет болды. 60 м матадан осындай қанша көйлек тігуге болады?

15:5= 3 м 60:3 = 20 (к) Ж: 20 көйлек.

2 саты- орташа есеп

Бірдей 3 жүк вагонымен 144т картоп тасуға болады.240 т картопты тасу үшін осындай қанша вагон қажет болады? 480 т картопты тасу үшін ше?

144:3 = 48 т 240: 48 = 5(в) 480: 48 = 10(в) Ж: 5 вагон, 10 вагон.

3 саты- күрделі есеп.

Шаруа қожалығы 1128 т бидай, одан 250 т кем қара бидай және бидайдан 8 есе кем арпа сатты. Шаруа қожалығы барлығы қанша астық сатты?

1128-250 = 878 1128: 8 = 141 1128+878+141= 2147 Ж: 2147 т .

Осыған байланысты әркім өз мүмкіндігіне қарай есеп алады.

Тақтада шығарылады.

4 тапсырма.

Білім банкі оқу курсын ашып жатыр. Мұнда «Банк менеджері», «Озат тұтынушы» деген лауазым беріледі.

Ол үшін күрделі теңдеу шешуі керек.

305*3-х = 809 10 007*2-в = 10 000

10 000 -а = 4008*2 945 783-30 009: х = 945 780

5 тапсырма. «Сыйлық» депозиті.

Салыстыру - №6

6 тапсырма - «Озат» депозиті.

№ 7

Қорытынды: Кассадағы монеталар саналады. Бағаланады.













 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал