- Учителю
- Розробка уроку 'Речення та словосполучення'
Розробка уроку 'Речення та словосполучення'
Провела:
Гончарук Ольга Іванівна
ТЕМА: Речення і словосполучення. Головне і залежне слово у словосполученні. Розвиток умінь визначати головні члени речення, встановлювати за допомогою питань зв'язок між словами в реченні.
Мета:
-
дати поняття про словосполучення; про наявність у ньому головного і залежно-го слова, формувати вміння утворювати словосполучення та виділяти їх із ре-чень, навчати учнів встановлювати зв'язок слів у реченні за допомогою питань;
-
закріпити знання про види речень за метою висловлювання та інтонацією, про головні і другорядні члени речення, розвивати вміння встановлювати зв'язок між словами словосполучення за допомогою питань від головного слова до залежного;
-
виховувати спостережливість, старанність, любов до рідної природи.
Хід уроку
І. Організація класу.
ІІ. Актуалізація опорних знань
1. - Діти, скажіть, будь ласка, над якою темою ми зараз працюємо?
- Ми продовжимо мандрівку краЇною Речення. А супроводжуватиме нас у подорожі буде Золотий метелик з дерева летить,
Крильцями своїми сумно шарудить. Хто ж це він? (Листочок.)
Наші листочки не прості,
Ці листочки - чарівні,
Цей листочок - зошит просить відкривати,
Дату гарно записати. (Причіплюю листочок на дошці ).
(Діти записують число, класна робота).
ожну літеру виводь,
пиши каліграфічно!
Уважно, точно, чітко!
2. -А прийшов до нас Листочок не сам , а зі своїми друзями золотими листочками.
- А чому листочки завітали в гості ? У яку пору року запрошують нас листочки? Дбайлива господиня осінь скрізь хазяйнує, куди не глянь. Золоті або багряні кольори подарувала садам, паркам, лісам. Струшує додолу листочки. Дивимося і милуємося - яка краса!
Частину цієї краси я принесла вам до класу у букеті.
Каліграфічна
хвилинка -Яким з'єднанням поєднуються буквосполучення?
Оо оо ом ос осо во се сі ін нь осінь
Скласти звукову модель слова осінь - [о с і н ] - 2скл., 5б.,4 зв.
Утворіть ланцюжок спільнокореневих слів до цього слова. Осінь, восени, осінній.
З якими братами-місяцями вона прийшла? Словник: вéресень, жόвтень, листопáд. - Прокоментуйте орфограми цих слів.
Листочки з нами працюють.
3. Інтерактивна вправа «Незакінчені речення»
-
Речення складається ….(складається зі слів зв'язаних за змістом)
-
Речення виражає. . .(закінчену думку)
-
За метою висловлювання речення бувають. . .( розповідні, питальні, спонукальні)
-
За інтонацією речення бувають. . . (окличні, неокличні)
Робота в групах. Випишіть речення.
1. Осене, пригости нас смачними дарунками!
2.Чи вже прийшла осінь?
3.Ніжно падають листочки на доріжки і стежинки.
4. Найкраща пора - золота осінь!
5 Дiти, допомагайте дорослим збирати щедрий врожай восени.
6. Осiнь приносить радiсть людям?
7. Підіть і позбирайте листя, що вкрило доріжку!
Перевірка.
- Що вміють робити листочки? (кружляти,висіти,зриватися,танцювати , летіти, шелестіти…).
(Колективна робота на дошці).
Листя, на, злітає, пожовкле, землю
Чи можна із цих слів скласти речення? За допомогою чого слова пов 'язуються між собою?
Физ. хвилинка.
III. Повідомлення теми й мети уроку.
ІV. Пояснення нового матеріалу. Ось листочок наш кленовий просить підручник відкривати. І уважно працювати.
1. Робота з підручником. Прочитайте правило на с.27, колективна робота ( впр.49, с.27) правило на с.28
-
Зі слів складіть речення. ( Пожовкле листя злітає на землю).
- Діти, а чи бувають в реченні головні слова?
- До головних членів речення належать… (підмет і присудок).
- Підмет і присудок є основою речення, її граматичним центром.
Підмет - це …. .
Присудок - це
Визначити головні члени речення. - Знайдіть у цьому реченні головні слова. (Що?) листя, листя( що робить?) злітає.
-
Словосполучення - це щонайменше два самостійних слова, одне з яких є головним, а інше залежним.
Головним називають слово, від якого ставлять питання. Залежним називають слово, яке відповідає на поставлене питання.
-
Повернемося до нашого речення і встановимо зв'язок між словами цього речення.
- Чи зв'язані слова в цьому реченні між собою?
- Як встановити цей зв'язок? За допомогою питань. Питання ставимо від головних членів речення.
- Що означає встановити зв'язок слів у реченні? Джерело інформації. Щоб встановити зв'язок слів у реченні, потрібно поставити питання від одного слова до іншого. Якщо у реченні до слова можна поставити запитання, то це слово є членом речення.
Пожовкле листя злітає на землю.
Листя (що робить?) злітає;
листя (яке?) пожовкле;
злітає (куди?) на землю.
Отже, у реченні слова зв'язані між собою.
-
Вправа 50. Перелітні птахи відлетіли у вирій.
Які? Хто? Що роблять? Куди?
Перелітні птахи відлітають у вирій.
-
Із поданих слів утворіть словосполучення, визначте в кожному головне й залежне слова. Яким чином встановлюється змістовий зв'язок між головними та залежними словами?
Осiннiй, сонце; холодне, дощ; по, рухатися, небо.
(Осіннє сонце; холодний дощ, рухатися по небу)
-
До нас у гості завітала - калинка.
Калина - рослина - народний символ України. Є таке прислів'я: Без верби та калини нема України.
Калина - це лісовий кущ. Росте вона переважно на вологому грунті, побли-зу річок. Красива калина в усі пори року. Пізньою весною, коли сонце щед-ро дарує тепло, калина вбирається у білі букетики з квітів. Влітку починають дозрівати дуже гарні яскраво - червоні блискучі плоди, наче жменями розки-дані серед розкішного зеленого листя. До пізньої осені і навіть взимку, коли вже випадає сніг, висять вони на гілках, прикрашаючи ліс. Її ягодами ласу-ють мешканці лісу. Здавна існує гарний звичай : біля щойно зведених осель, на примітному місці в першу чергу садили калину.
- Ягоди калини кислі й трохи гіркуваті, але додають сили й бадьорості.
- Калина - лікарська рослина. Свіжі ягоди вживають при кашлі, серцевих захворюваннях, вона регулює тиск крові.
- А ще існує така легенда. На Україну напали турки і татари. Вони вби-вали дітей, старих людей, а молодих дівчат забирали із собою (в полон). В одному селі дівчинка втікала, зачепилася за дерево і впала. Разок червоного намиста розірвався і розсипався. Дівчина загинула в неволі, а на місці роз-сипаного намиста виросла калина.
-
Встановлення зв'язків між словами у реченні.
Зацвіла в долині червона калина.
Калина (що робила?) зацвіла;
калина (яка?) червона;
зацвіла (де ?) в долині
Під моїм вікном росте червона калина.
Калина(що робить?) росте;
калина (яка?) червона;
росте ( де?) під вікном;
під вікном ( чиїм?) моїм.
V. Оцінювання роботи груп
VІ. Підсумок уроку
Складання сенкану.
Сенкан
1.Осінь
2.Різнобарвна, золота.
3.Прийшла, завітала, обтрусила.
4.До нас прийшла осінь.
5. Пора року.
VІІ. Домашнє завдання