7


  • Учителю
  • Разработка урока по казахской литературе на тему: 'Ш. Айтматов «Найман Ана»' (8 класс)

Разработка урока по казахской литературе на тему: 'Ш. Айтматов «Найман Ана»' (8 класс)

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание: Ертеде, қалмақ пен қырғыз шапқыншылығы тұсында, екі жақ бір-бірінен құл етіп ұстау үшін тұтқын алып отырған. Ол тұтқын мал соңында салпақтап жүргеніменен күндердің күні болғанда ебін тауып, қашып кетер деп, оларды мәңгүрт етіп тастайтын болған. Ол үшін алдымен тұтқынның
предварительный просмотр материала


Пәні:әдебиет

класс:8 «А»

күні:19.03.2014 жыл

«БЕКІТЕМІН»________________________

Оқу ісінің меңгерушісі

Тақырып

Ш.Айтматов «Найман Ана»

2 сағат

Мақсаты

Ш. Айтматовтың романынан алынған үзіндінің мазмұнымен тереңірек таныстыру, әңгіменің тақырыбымен жазушының идеялық мұратын оқушыға жан - жақты меңгерту.

Күтілетін нәтиже

Танымдық қызығушылығын, шығармашылық, ой - талдауға бейімділігін, өзіндік сын, көз - қарасын дамыту оқушының жеке қабілеті мен әлеуметтік белсенділігінің дамуына жол ашу, шығармашылықпен айналыса білетін тұлға қалыптастырылады.
Ел тарихын, әдебиетін білуге, оны құрметтеуге, ұлылардың даналық сөздерінен өнеге алуға, адамгершілікке, адалдыққа, имандылыққа, ізгілікке, ар мен жан тазалығын жоғары қоя білуге тәрбиеледі.

кезеңдері

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

бағалау

ресурстар

Ұйымдастыру

(2мин)

Санау арқылы ,топтарға бөлінеді.

Сабақ кезінде белсенділік танытады.

Парақшалар

Қызығушылықты ояту

(3мин)

Ш.Айтматов туралы маңлұмат сұралады.

Өткенге шолу ретінде жазушы жайында «Семантикалық карта» толтырылады..Топтың атынан ортақ пікір жариялайды.

Мағынаны тану (35 мин)

Шығармашылық топтық тапсырма.

І топ: Ана Бейіті тарихы.Оқиғаның басталуы.

ІІ топЖуан-жуандардың жан түршігерлік айуандығы.

Жоламанның мәңгүрт болуы.

ІІІ топ: Найман еліне саудагерлердің келуі

ІVтоп:Ананың Сарыөзекке сапары.Ана өлімі.

Сөздікпен жұмыс.

1-Найман руының шығу тегі.

2-Жуан-жуандар кімдер?Сарыөзек жері қай жерде орналасқан.(картадан көрсету)

3-Мәңгүрт дегеніміз кім?Қазіргі мәңгүрттер кімдер?

4-Кепеш,көн тері сөзінің мағынасын ашу.


Түртіп алу әдісі бойынша саралап айтылады.

Тақырыптың мазмұнын аша отырып,постер қорғау.

АКТ қолданылады.Түсінбеген сөздері интернеттен ізделеді.

Өзін-өзі бағалау.

Оқулық,

ватман, маркер

слайдттар

Рефлексия

(5 мин)

Тақырып бойынша түйін шығарту.

Тұтқын

Дөненбай баласы

Найман руынан

Мәңгүрт

мықты бақташы

Шешесі -Найман Ана



жоламан





Жоламанның анасы

Батыр ана

Ақ жаулықты ана

Қайсар ана

Найман руының келіні

Ана





Синкуэн.

1.Зат есім-мәңгүрт

2.Сын есім--аңқау,елалаң.

3.Етістік---міңгірлейді,үркеді,қашады.

4.Сөз тіркесі----ақыл есінен айырылған жан.

5.Зат есімнің синонимі-есуас




Топтастыру,синкуэн.Ән айтылады.


парақшалар

Үйге тапсырма


«Мәңгүрттен -сақтан ұрпақ!» тақырыбына ой толғау.

Іздену жұмыстары жүргізіледі.

Жиынтық баға

дәптер



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал