7


  • Учителю
  • 'Қазақ халқының қалыптасуы' (10-сынып)

'Қазақ халқының қалыптасуы' (10-сынып)

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала


Қордай ауданы №28 Ш.Уәлиханов атындағы орта мектебінің тарих пәнінің мұғалімі Нысырбаева Марьяш Айкеевна
Сыныбы: 10 сынып

Пәні: Қазақстан тарихы

Сабақтың тақырыбы: Қазақ халқының қалыптасуы

Мақсаты: Қазақ халқының этногенезі, глоттогенезі, этносаяси аумақтық тұтастығы туралы, бұлардың қандай тарихи оқиғалармен байланыстылығын анықтау

Міндеттер:

1.Оқушылардың қызығушылығын ояту

2.Жаңа тақырыпты оқушылардың білімі арқылы бастау

3.Оқушылардың өздерін-өздері оқыту арқылы білім беруге ықпал жасау, сыни тұрғыдан ойлауын дамыту арқылы әр баланы қамтуға жағдай жасау

Күтілетін нәтиже:

Оқушылар оқулықпен өздiгiнен жұмыс iстeй отырып, тақырып мазмұнын ашып көрсете алуға, талдап қорытынды жасай бiлуге дағдыланады, танымдық ойлау,іздену қабілеттерін арттырады, топтық жұмыстар арқылы ынтымақтастыққа, өзін өзі реттеуге, сыни ойлауға үйренеді.

Сабақта қолданылатын материалдар: слайд, кесте -плакат, стикер, жүрекшелер, қима қағаздар

Әдіс-тәсілдер: «Миға шабуыл», «Кезектескен интервью», «ББҮ», «Ассоциация», «Алтын балыққа арналған аквариум»

Дерек көздері: ЭО


Уақыт

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Дерек көздер

1

2 мин

Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

«Жылы жүрек- ізгілік тілегі»

жүрекшелер

2

2 мин

Топқа бөлу Тақырыпшалар арқылы 4 топқа бөледі

Тақырыпшалар бойынша арнайы даярланған партаға жайғасады.

қима қағаздар


3

1 мин

Сабақтың бағалау критерийлерімен таныстыру

4

5 мин

Білу

«Миға шабуыл»

1.Антропология деген не?

2.Қазақстан жерін қола дәуірінде мекендеген адамдардың түр- сипаты

3.Ерте темір дәуірінде Қазақстан жерін мекендеген тайпалардың антропологиясы

4.Түрік дәуірінің антропологиясы

«Кезектескен интервью»

Факторлар

Адамзаттың антропологиялық қалыптасуына қалай әсер етті?

жеке жұмыс

сұрақтарға жауап береді.



Бір-бірінің үй тапсырмасын қалай орындағанын тексереді.Жұптарын бағалайды

слайд

5

3 мин


Б

Б

Ү


Қазақ халқының қалыптасуы туралы бұрыннан не білеміз?

Не білгіміз келеді?

ЭО арқылы мағлұмат береді

Өз ойларын айтады.Кестенің бірінші және екінші бағанын толтырады



мағлұмат алады



слайд, бейнеролик

6

10 мин Түсіну



Топтарға тапсырма

1-топ: Халық болып қалыптасу үдерісі

2-топ: Тілдік сипаты

3-топ: Этносаяси, аумақтық тұтастық

4-топ: Алаш-қазақ атауы

«Үйрендім» кестесін толтыру тапсырмасын береді.Болғандығы туралы белгіден кейін жеке оқушыларға оқытады.

Тапсырмаларды оқып, постерге түсіріп, әр топтан бір оқушы қорғайды



«Үйрендім» кестесін толтыру үшін әр оқушы барлық түсінігін, идеяларды дәптерге жазады.

постер



7

5 мин Қолдану



ІІІ. «Ассоциация» әдісі.

Халық болып қалыптасу шарты


өз ойларын жазады





плакат, түсті маркерлер

8

2 мин

Сергіту сәті. «Көңілді күн»

қимыл арқылы көрсетеді

слайд

9

3 мин Талдау

Қазақ халқының қалыптасуы туралы эссе жазу тапсырмасын береді.Критерийлерін түсіндіреді.

шығармашылықпен жұмыс жасайды.



бағалау критерийлері жазылған парақша

10

2мин

Жинақтау

Сәйкестендіру тест

сәйкестіндіреді

слайд

11

5 мин

Бағалау


«Алтын балыққа арналған аквариум» әдісі

Оқушыларға жасырын суреттер таратылады

Кімге балық түссе, сол алтын балық болады, оқушы алтын балықтың маскасын киіп, ортаға шығады. Басқа оқушылар оған сұрақтар қояды.

балық суреті,

алтын балық маскасы

12

2 мин Рефлексия

Кері байланыс

«Екі жұлдыз, бір тілек»

стикерге жазады

стикер

13

2 мин

Мұғалімнің қорытынды бағасы


Қалыптастырушы баға: бағдаршам түстерімен өзара бағалайды, басбармақпен өзін-өзі бағалайды. Топбасшылар бағалау парағымен таныстырады

бағалау критерийлері жазылған парақшалар

14

1 мин

Үйге тапсырма

Қазақ халқының қалыптасуы.

Қосымша материалдармен жұмыс: реферат

Қосымша материал жинайды

БАҚ-материалдары


Сыныбы: 10 сынып

Пәні: Қазақстан тарихы

Сабақтың тақырыбы: Қазақ халқының қалыптасуы

Мақсаты: Қазақ халқының этногенезі, глоттогенезі, этносаяси аумақтық тұтастығы туралы, бұлардың қандай тарихи оқиғалармен байланыстылығын анықтау

Міндеттер:

1.Оқушылардың қызығушылығын ояту

2.Жаңа тақырыпты оқушылардың білімі арқылы бастау

3.Оқушылардың өздерін-өздері оқыту арқылы білім беруге ықпал жасау, сыни тұрғыдан ойлауын дамыту арқылы әр баланы қамтуға жағдай жасау

Күтілетін нәтиже:

Оқушылар оқулықпен өздiгiнен жұмыс iстeй отырып, тақырып мазмұнын ашып көрсете алуға, талдап қорытынды жасай бiлуге дағдыланады, танымдық ойлау,іздену қабілеттерін арттырады, топтық жұмыстар арқылы ынтымақтастыққа, өзін өзі реттеуге, сыни ойлауға үйренеді.

Сабақта қолданылатын материалдар: слайд, кесте -плакат, стикер, жүрекшелер, қима қағаздар

Әдіс-тәсілдер: «Миға шабуыл», «Кезектескен интервью», «ББҮ», «Ассоциация», «Алтын балыққа арналған аквариум»

Дерек көздері: ЭО


Уақыт

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Дерек көздер

1

2 мин

Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

«Жылы жүрек- ізгілік тілегі»

жүрекшелер

2

2 мин

Топқа бөлу Тақырыпшалар арқылы 4 топқа бөледі

Тақырыпшалар бойынша арнайы даярланған партаға жайғасады.

қима қағаздар


3

1 мин

Сабақтың бағалау критерийлерімен таныстыру

4

5 мин

Білу

«Миға шабуыл»

1.Антропология деген не?

2.Қазақстан жерін қола дәуірінде мекендеген адамдардың түр- сипаты

3.Ерте темір дәуірінде Қазақстан жерін мекендеген тайпалардың антропологиясы

4.Түрік дәуірінің антропологиясы

«Кезектескен интервью»

Факторлар

Адамзаттың антропологиялық қалыптасуына қалай әсер етті?

жеке жұмыс

сұрақтарға жауап береді.


Бір-бірінің үй тапсырмасын қалай орындағанын тексереді.Жұптарын бағалайды

слайд

5

3 мин


Б

Б

Ү


Қазақ халқының қалыптасуы туралы бұрыннан не білеміз?

Не білгіміз келеді?

ЭО арқылы мағлұмат береді

Өз ойларын айтады.Кестенің бірінші және екінші бағанын толтырады


мағлұмат алады


слайд, бейнеролик

6

10 мин Түсіну


Топтарға тапсырма

1-топ: Халық болып қалыптасу үдерісі

2-топ: Тілдік сипаты

3-топ: Этносаяси, аумақтық тұтастық

4-топ: Алаш-қазақ атауы

«Үйрендім» кестесін толтыру тапсырмасын береді.Болғандығы туралы белгіден кейін жеке оқушыларға оқытады.

Тапсырмаларды оқып, постерге түсіріп, әр топтан бір оқушы қорғайды


«Үйрендім» кестесін толтыру үшін әр оқушы барлық түсінігін, идеяларды дәптерге жазады.

7

5 мин Қолдану


ІІІ. «Ассоциация» әдісі.

Халық болып қалыптасу шарты


өз ойларын жазады

плакат, түсті маркерлер

8

2 мин

Сергіту сәті. «Көңілді күн»

қимыл арқылы көрсетеді

слайд

9

3 мин Талдау

Қазақ халқының қалыптасуы туралы эссе жазу тапсырмасын береді.Критерийлерін түсіндіреді.

шығармашылықпен жұмыс жасайды.

10

2мин

Жинақтау

Сәйкестендіру тест

сәйкестіндіреді

слайд

11

5 мин

Бағалау


«Алтын балыққа арналған аквариум» әдісі

Оқушыларға жасырын суреттер таратылады

Кімге балық түссе, сол алтын балық болады, оқушы алтын балықтың маскасын киіп, ортаға шығады. Басқа оқушылар оған сұрақтар қояды.

балық суреті,

алтын балық маскасы

12

2 мин Рефлексия

Кері байланыс

«Екі жұлдыз, бір тілек»

стикерге жазады

стикер

13

2 мин

Мұғалімнің қорытынды бағасы


Қалыптастырушы баға: бағдаршам түстерімен өзара бағалайды, басбармақпен өзін-өзі бағалайды. Топбасшылар бағалау парағымен таныстырады

бағалау критерийлері жазылған парақшалар

14

1 мин

Үйге тапсырма

Қазақ халқының қалыптасуы.

Қосымша материалдармен жұмыс: реферат

Қосымша материал жинайды

БАҚ-материалдары



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал