7


  • Учителю
  • ҚАзақ әдебиеті 5-сынып сабақ жоспары

ҚАзақ әдебиеті 5-сынып сабақ жоспары

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Келісемін:

Мерзімі:

17.11.2015

08.00-08.45

Сыныбы:

5 « »

Пәні: Қазақ әдебиеті

Пән мұғалімі:

Тақырыбы:

Сұратқан хан ақымақ пе, сұраған сен ақымақ па?

Мақсаты:

Аңыз әңгімені оқыта отырып, сөйлеу тілін дамыту

Міндеттері:

А) Аңыз әңгімені оқыта отырып, сөйлеу тілін дамыту, сұрақ қойып жауап бере білуге үйрету;
Ә) Ауызекі сөйлеуге, мәтінді дұрыс оқып түсінуге, сөздік қорын молайтуға, практикалық жұмысты бере отырып, тілдерін дамытуға пайдалану;

Б) Әңгіме арқылы ұлы адамдар өмірін өнеге ете отырып, адам бойындағы жақсы қасиеттерді, ақылдылығы мен тапқырлықты дамыту.

Сабақтың түрі:

Жаңа сабақты игерту

Қолданылатын

әдіс - тәсілдер:

БИС

Көрнекілігі және құрал жабдығы:

Кесте оқулық

Сабақтың барысы:

Кезеңдері

уақыты


Ұйымдастыру

1 минут

Оқушылармен амандасу,түгелдеу,оқу құралдарын тексеру.Сыныптың тазалығына көңіл бөлу.Оқушылардың зейінін сабаққа аудару.


Үй тапсырмасын тексеру

10 минут

Үйге берілген тапсырманы сұраймын . Оқушыларға өткен тапсырма бойынша бірнеше сұрақтар қоямын.

Қарама қарсы сұрақ

1.Жиренше қандай адам?

2.Жиренше қандай үйде тұрды?

3.Бір күні Жиреншені хан шақырып алып неше сиыр береді? 40

4.Хан Жиреншеге бірінші барғанда қандай тапсырма береді?

5.Хан Жиреншеге неше еркек қой берді? 80

6.Ханға Жиренше үшінші рет барғанда қандай тапсырма берді?

7. Жиренше мен Қарашаш еркек қошқарларды не істеді?

8. Хан Жиреншеге қандай жолмен жүрме деп айтты?

9.Қой қоздайтын уақытт жеткенде не болды?

10. Бір күні хан шыдай алмай Жиреншені үйіне келгенде нені көрді?

11.Хан Жиреншінің қайда екенін сұрағанда Қарашаш не деп жауап берді?

12. Хан Қарашаштан жеңілді ма?

Жаңа сабақты түсіндіру

25минут

Треннинг. «Шаттық шеңбері»

-Балалар , біздер қазақтың атақты хандарын, батырлардың, шешендердің аттарын білеміз бе?Атап

-Жақсы.Енді мен сіздерге сурет беремін .Сол сурет бойынша топқа отырайық.
1-топ: «Қарашаш» тобы

2-топ: «Жиренше» тобы

3-топ: «Хан » тобы

Қызығушылығын ояту.

Мына кейіпкерлерді білеміз бе? Бұл кімнің суреттері? Аңыз кейіпкерлерінің суреті.

Үй тапсырмасын орындау. Жиреншенің хан сынағына түскені.

Тест

1.Аңызәңгімедекейіпкеркімдер?

а) адамдарВ) жануарларс)құстар

2. Жиреншетуралыәңгімеауызәдебиетініңқайтүрінежатады?

А) ертегів)өлең-жырларс)аңызәңгімелер

3.Жиреншеқандайадам?

а)ақылсызв)ақылдыс)бай

4. Жиреншеқандайүйдетұрды?

а) қарашаүйдев)ақүйдес)зәулімүйде

5.Бір күні Жиреншені хан шақыртып алып , оған неше сиыр береді?

а) 50 в) 40 с)30

6.Хан осы сиырлардың ішек-қарнын тірідей тазалап әкел,барлығын да соясың;сойғанда ішінен бір түйір қылтан шықпасын!-депті.Жиренше Қарашашқа

айтады.Қарашаш не дейді?

а) Сиырларды қорағақамапқой.

В) Сиырларды ащы құдықтың басына айдап барып,жалғыздап суар да,суарғаныңды сол жерде айналдыра қуа бер

С) Сиырларды суға қандырыпалда,қуа бер.

7. Хан Жиреншеге хабар береді:

-Жиренше біздікіне келсін,келгенде жолмен де жүрмесін,жолсызбен де жүрмесін,-депті. Жиренше қалай келеді?

а) Жаяу өзі ханның үйіне келе жатады.

в) Қарашаш екеуі ханның үйіне келе жатады.

с)бір ит пен бір ешкіні қосақтап алып,жолға түсіп,ханның үйіне қарай келе жатады.

8. Хан Жиреншеге сексен еркек қой береді де:

-Жазғытұрым қой қоздаған уақытта ,осы қойлардың барлығын қоздатып алып келесің,-деп жарлық етеді. Бір күні хан: -Жиренше қайда?-деп сұрайды.

А) -Жиренше үйде ,жас босанып жатыр !-депті

В)-Жиренше үйде ұйықтап жатыр.

С)-Жиренше үйде жоқ,-де

1.а 2.с 3.в 4.а 5.в 6.в 7.с 8.а

8-7дұрыс -3балл 6-5дұрыс-2 4-3 дұрыс-1балл

Мағынаны тану.

Жаңа сабақ тақырыбы: Сұратқан хан ақымақ па, сұраған сен ақымақ па?

/электронды оқулықтан тыңдайды./

Оқушылар аңыз әңгімені оқып,танысып шығады.

1-топ: «Қарашаш» тобы. Мазмұнын айтады.

2-топ: «Жиренше» тобы. Көрініс қояды.

3-топ: «Хан » тобы.Жоспар құрады.

Кітаппен жұмыс

(Әр топ өз білгендерін топтастырады.)
1-топ: «Қарашаш» тобы. Жиреншеге мінездеме беру

2-топ: «Жиренше» тобы. Жиренше мен ханды салыстырады.

3-топ: «Хан » тобы. Қарашаш кім?

Аңызда қандай нақыл сөз бар?
«Қайран менің өз үйім,кең сарайым-боз үйім»

Бекіту

5 минут

ІІІ. Толғаныс.

Шешендердің өсиеттеріне сүйеніп толғау жазайық.
Не жақын?
Оқушыға кітап жақын,
Қасапшыға *** жақын.
Ойыншыға доп жақын,
Мергенге *** жақын.
Бағбанға бақша жақын,
Саудагерге *** жақын.
Арбакешке қамыт жақын,
Батырға *** жақын.
Асабаға той жақын,
Қойшыға *** жақын.
Тігіншіге бөз жақын,
Шешенге *** жақын.

Бағалау

2 минут

(Топ басшылары бағалау парағы арқылы бағалайды)
Бағалау өлшемі:
1.Үй тапсырмасына дайындығы. тест
2.Жаңа тақырып мазмұнының ашылуы
3.Кітаппен жұмыс
4. Толғаныс.
Бағалау шкаласы
Әр толық жауапқа - 3 ұпай
12- 10 ұпай - «5» баға
9- 7 ұпай - «4» баға
6-4 ұпай - «3» баға Неліктен мұндай баға қойғаны туралы өз ойларын айтып шығады.

Үйге тапсырма

2 минут

1.Сұратқан хан ақымақ па, сұраған сен ақымақ па? Түсінгенін айту.

2. Жиренше мен Қарашаш туралы тағы да басқа аңыз әңгімелер ізденіп оқу.





 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал